آسان

آسان جان تا این لحظه 4 سال و 10 ماه و 19 روز سن دارد

روانشناسی رنگها در بازاریابی و برندسازی

کسی که در صنعت بازاریابی و برندسازی فعالیت میکند باید با تاثیر هر رنگ در جلب نظر کاربران آشنا باشد چراکه رنگ‌ها ابزارهای قدرتمندی در زمینه روانشناسی هستند.

به گزارش آلامتو و به نقل از بازده؛ روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و برندسازی امروزه به موضوع مهم و قابل بحث در تمام شرکت ها تبدیل شده است. روانشناسی و بازاریابی دو مقوله‌ای هستند که همیشه ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. یک روانشناس لزوما یک بازاریاب نیست ولی یک بازاریاب همیشه آموزه‌های روانشناسی را در تصمیم‌های بازاریابی‌اش لحاظ می‌کند. بازاریابی حساب و کتاب سرانگشتی ندارد. بازاریابی مستلزم پژوهش‌های دقیق در مورد نیازها، خواسته‌ها، علایق، و اولویت‌های مشتریان است. یکی از این پژوهش‌های روانشناختی تاثیر رنگ‌های مختلف را بر ذهن مشتریان اثبات کرده است.

رنگ در هر جنبه از فرآیند برندسازی و تبلیغات حضور موثر دارد. خواه در لوگوی‌تان باشد، یا برچسب محصول، نشان و مهر، یا تبلیغات. رنگ یکی از مهم‌ترین جنبه‌ّهایی است که به برندتان شخصیت می‌بخشد و در ترفیع و حفظ جایگاه آن به شما کمک می‌کند بنابراین به موضوع روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و برندسازی توجه ویژه ای داشته باشید.


رنگ به عنوان یک پیام خاموش برای مشتری عمل می‌کند. اگر کسب و کارتان دارای یک رنگ خاص باشد، مشتری آن را به عنوان نشانی از مشخصه‌های خاص کسب و کار‌تان می‌پندارد. اگرچه این پندار برای همه‌ی افراد یکسان نیست. هر فرد بسته به تجربه‌های شخصی، گذشته، نوع تربیت، جامعه، مذهب، و غیره برداشتی متفاوت از رنگ‌های متفاوت دارد. با این حال، هر روز بیش از پیش دنیا به سمت جهانی شدن پیش می‌رود، از این رو برخی ویژگی‌های فرضی و ثابتی از رنگ‌های خاص به وجود آمده‌اند که از آنها می‌توان برای ایجاد شخصیت استاندارد برای یک برند استفاده کرد.

روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و برندسازی : بررسی ۹ رنگ مهم
روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز پرانرژی، تهاجمی و در عین حال پر از هیجان است؛ قرمز رنگ قدرتمندی است. این رنگ بیش‌ترین طول موج را دارد، و دارای ویژگی خاصی است که باعث می‌شود خود را نزدیک‌تر از آن‌چه واقعا هست، به شما نشان دهد.

قرمز نشان‌دهنده‌ی

عشق
تهاجم
قدرت
انرژی
تهییج
و هیجان است.

قرمز یک رنگ مادی و جسمانی است؛ تحرک و هیجانی در سراسر بدن ایجاد می‌کند. این رنگ وادارمان می‌کند بایستیم و آن را نگاه کنیم.

تقریبا همه‌ی شرکت‌ها در هر صنفی از رنگ قرمز در فعالیت‌های بازاریابی‌شان استفاده می‌کنند.

کوکاکولا در آغاز راه باید خود را در میان رقبا برجسته‌تر نشان می‌داد، از این رو در فرآیند برندسازی خود از رنگ قرمز استفاده کرد. هر چیزی که با قرمز رنگ‌آمیزی شود از دیگران متمایز می‌شود. قرمز رنگ کاملی است که کوکاکولا در همان آغاز، آن را برای ایجاد شور و هیجان در لوگوی خود به کار برد.

فانسکول یک شرکت تولیدکننده‌ی اسباب‌بازی است که در لوگوی خود از رنگ قرمز استفاده کرده است؛ و با این کار می‌خواهد عشق را گسترش دهد!

از آن‌جا که این رنگ دارای ویژگی است که باعث می‌شود آن را نزدیک‌تر از فاصله‌ی واقعی‌تان مشاهده کنید، برای جمله‌های تحریک‌کننده‌ای نظیر ‌”‌همین الان سفارش دهید‌”‌ یا “‌این‌جا را کلیک کنید‌”‌ بسیار مناسب است.
روانشناسی رنگ آبی

آبی درست مثل آسمان، پهناور و گسترده است. آبی رنگ خرد و عقل است، و درست برخلاف قرمز، ذهن را آرام می‌کند. آبی واقعا متضاد قرمز است؛ و دارای ویژگی است که باعث می‌شود دورتر از فاصله‌ی واقعی‌اش مشاهده شود.

آبی نشان‌دهنده‌ی

هوش
خون‌سردی
ثبات
اعتماد
خلوص
گستردگی
آرامش و سکون است.

آبی آرامش است. ذهن‌تان را آرام می‌کند. این رنگ با آگاهی و هوش در ارتباط است.

آبی مثل قرمز یک رنگ همه‌کاره است. ولی استفاده از آن، بیش‌تر در شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات رواج دارد. فیس‌بوک آبی است. آی‌بی‌ام یک شرکت بزرگ آبی‌رنگ است. سامسونگ، اچ‌پی، دِل و غیره، هر یک در لوگوی‌شان به نوعی از رنگ آبی استفاده کرده‌اند.
روانشناسی رنگ زرد

درج آگهی رایگان

رنگ خورشید. زرد یعنی شادی. زرد رنگ قدرتمندی است که القاکننده‌ی اعتماد به نفس، عزت نفس، و دیگر هیجان‌های مثبت است.

زرد نشان‌دهنده‌ی

شادی
دوستی
اعتماد به نفس
خوش‌بینی
گرما و زندگی
خلاقیت
و روحیه است.

زرد طول موج بلندی دارد و پیش از هر رنگ دیگری دیده می‌شود.

زرد هم‌چنین رنگ خلاقیت است. شرکت‌هایی که در زمینه‌ی محصولات مربوط به کودکان فعالیت می‌کنند بیش‌تر تمایل دارند از رنگ زرد استفاده کنند.

لوگوی مک‌دونالد زرد رنگ است؛ و نشان از شادابی و سرزندگی آن دارد.

فِراری نیز روحیه‌ی رقابتی‌اش را با لوگوی زرد رنگ خود نشان داده است.
روانشناسی رنگ سبز

رنگ طبیعت؛ سبز نماینده‌ی تعادل است. درست مثل طبیعت، رنگ صلح و آرامش است.

سبز نشان‌دهنده‌ی

صلح
اطمینان
عشق جهانی
انرژی
هماهنگی
تعادل
عدالت
رشد
و سلامتی است.

سبز هم‌چنین یکی از رنگ‌هایی است که بیش از سایر رنگ‌ها دور و برمان می‌بینیم. معمولا آن را با طبیعت مرتبط می‌دانیم. از این رو، از نظر ما تمام خصوصیت‌های طبیعت را دارا است.

لوگوی شبکه‌ی تلویزیونی انیمال پلانت که برنامه‌های مستند پخش می‌کند، سبز زنگ است.

صاحبان برند تروپیکانا، برند تولیدکننده‌ی آب میوه، می‌خواهند به مشتریان‌ القا کنند محصولات‌شان طبیعی است، از این رو لوگوی سبز رنگ برای خود انتخاب کردند.

شرکت اسپاتیفای دارای انواع موسیقی از سراسر دنیا است. این شرکت با انتخاب رنگ سبز می‌خواهد نشان دهد همه جا هست!
روانشناسی رنگ سیاه

سیاه رنگ قدرتمندی است؛ رنگ کمال، جدیت، و ژرف‌نگری است.

سیاه نشان‌دهنده‌ی

کمال
جذابیت
پرهیز
جدیت
تسلط
وضوح
و کارآمدی است.

سیاه رنگ برازندگی و زیبایی است. در سیاهی هیچ رنگ دیگر نیست. از این رو، این قابلیت را دارد که انرژی را در خود جذب کند. سیاه نشانه‌ی وضوح است.

سیاه رنگ برجسته‌ای نیست. رنگ رکود و پس‌رفت است. ولی هیچ معنی پنهان و نامفهومی ندارد. سیاه سیاه است. همین مسئله باعث می‌شود آدم‌ها به آن اعتماد کنند.

معمولا شرکت‌ها و اصناف خاصی رنگ سیاه را به کار می‌برند که می‌خواهند این شعار را به همگان اعلام کنند: “‌ما همین هستیم‌”‌.

نایک، آدیداس، ویکی‌پدیا و غیره از جمله‌ شرکت‌های بزرگی هستند که رنگ سیاه را برای لوگوی خود برگزیدند.
روانشناسی رنگ سفید

سفید خالص است. سفید از همه‌ی رنگ‌ها تشکیل شده است، از این رو معانی فراوانی دارد.

سفید نشان‌دهنده‌ی

برابری
خلوص
سادگی
پاکیزگی
و وضوح است.

سفید درست مخالف سیاه است. این رنگ بازتاب همه چیز است. سفید نشان‌دهنده‌ی وضوح و تکامل است. غالبا در طراحی لوگوها، سفید را در کنار سیاه یا رنگ‌های دیگر استفاده می‌کنند.
روانشناسی رنگ بنفش

بنفش هم‌زمان قدرت قرمز و هوش و ثبات آبی را دارد. بنفش یک رنگ روحانی است. بنفش آرامش‌بخش است.

رنگ بنفش نشان‌دهنده‌ی

معنویت
تجمل
افسون
بصیرت
آرامش
حقیقت
و اصالت است.

بسیاری از شرکت‌هایی که خود را اصیل و متفاوت نشان داده‌اند از رنگ بنفش در لوگوهای‌شان استفاده کرده‌اند. برای نمونه می‌توان به کدبری، یاهو!، و تاکوبل اشاره کرد و تاثیر روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و برندسازی را مشاهده کنید.
روانشناسی رنگ نارنجی

نارنجی ترکیبی از قدرت قرمز و اعتماد به نفس زرد است؛ و ترکیب این دو به آدم انگیزه می‌دهد.

رنگ نارنجی نشان‌دهنده‌ی

گرما
انگیزه
خوشی
قوت
راحتی
و آزادی است.

نارنجی رنگ مثبت‌گرایی است. انگیزه را بالا می‌برد، به فضاهای مرده و خسته‌کننده شادی و خوشی می‌بخشد، و دیدن‌اش چشم‌نواز است.

شرکت‌های مختلفی که از رنگ نارنجی در لوگوی‌شان استفاده کرده‌اند، می‌خواهند پیام یکسانی را به مشتریان ارسال ‌کنند. نیکلودین و فانتا دو شرکتی هستند که با انتخاب رنگ نارنجی برای لوگوی‌شان می‌خواهند پیام شادی و خوشی را به مشتریان ارسال کنند. وب‌گاه بلاگر نیز می‌خواهد کاربران‌اش از ارسال مطالب‌شان در این وب‌گاه احساس راحتی کنند.
روانشناسی رنگ قهوه‌ای

قهوه‌ای حامی و پشتیبان است. این رنگ نماینده‌ی زمین است. رنگ قهوه‌ای تقریبا در همه جا دیده می‌شود؛ به ویژه در جاهای سفت و محکم. از این رو، معمولا آن را با قدرت و پشتیبانی در ارتباط می‌دانیم.

رنگ قهوه‌ای نشان‌دهنده‌ی

پشتیبانی
جدیت
قابلیت اطمینان
قدرت
و طبیعت است.

قهوه‌ای ترکیبی از قرمز، زرد، و سیاه است. قهوه‌ای قدرت قرمز، گرمای زرد، و جدیت سیاه را با هم ترکیب کرده است. بیش‌تر وقت‌ها از این رنگ برای محصولات طبیعی استفاده می‌شود.

امیدواریم راهنمایی های حرفه ای ما در مورد این رنگها به روانشناسی رنگ ها در بازاریابی و برندسازی برای شما کمک زیادی کرده باشد و توجه شما به اهمیت هر رنگ جلب شده باشد.


تاریخ : 20 آبان 1395 - 05:07 | توسط : آسان | بازدید : 190 | موضوع : وبلاگ | نظر بدهیدهیچ نظری ثبت نشده است

نظر شما

نام
ایمیل
وب سایت / وبلاگ
پیغام
(بعد از تائید منتشر خواهد شد)